Dlaczego należy kołkować styropian?
Dlaczego należy kołkować styropian? Opublikowany:09.11.2020

Zarówno inwestorzy nowo budowanych domów, jak i ci którzy przystępują do remontu czy modernizacji,  do  mocowania  izolacji termicznej z płyt styropianowych mogą stosować równolegle z klejeniem,  mechaniczne mocowanie płyt, czyli tzw. kołkowanie przy użyciu kołków kotwiących.  Aby uniknąć błędów i poniesionych kosztów na źle wykonaną izolację termiczną,  przed przystąpieniem do ocieplenia budynku, należy dokonać oceny technicznej, czyli bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie powierzchnie ścian, do których będą klejone płyty styropianowe.  Jest to konieczne przy ocieplaniu domu eksploatowanego wiele lat.

Prace izolacyjne należy rozpocząć od przygotowania podłoża , które powinno byś stabilne, suche i czyste. Kurz, pył i tłuszcz zmniejszają jego przyczepność. W przypadku domów remontowanych należy zadbać aby usunięte zostały resztki farby i starych tynków, a wszystkie nierówności zlikwidować przy pomocy zaprawy murarskiej lub kleju do przyklejania styropianu. Wtedy dopiero można ściany zagruntować gruntem uniwersalnym w celu zmniejszenia chłonności podłoża.

Dobór łączników jest ważny i uzależniony od grubości i rodzaju styropianu, w którym łącznik będzie osadzony. Polecamy zastosowanie łączników, których talerzyk mocujący będzie dodatkowo zabezpieczony styropianowym krążkiem eliminującym straty ciepła oraz przebarwienia. Zastosowanie łączników/zaślepek zapewni brak wklęsłości i uwypukleń powierzchni ocieplanej. Przyczynia się do eliminacji mostków cieplnych. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w domach energooszczędnych. Zaślepki zabezpieczają główkę  kołka mocującego dodatkową termoizolacją. Zaślepki są dopasowane do otworu wywierconego przez frezy.

 Firma Megastyro produkuje je w kolorze białym i grafitowym.