Ciepły wizerunek styropianu.
Ciepły wizerunek styropianu. Opublikowany:19.10.2020

Obserwowany w ostatnich latach rozkwit działalności gospodarczej, w tym branży budowlanej, ma znaczące przełożenie na wiele pokrewnych dziedzin. Dobrym przykładem takiej zależności jest sytuacja na rynku styropianowym. Popyt na styropian stale rośnie, ponieważ wciąż należy on do wiodących materiałów izolacyjnych, a technologia jego wytwarzania mocno się rozwinęła.

Od lat ocieplanie nieruchomości kojarzone jest z warstwą styropianu starannie mocowaną do ścian budynków. Po okresie masowego ocieplania miejskich bloków, ocieplanie styropianem stało się rutynowym działaniem budowlanym również w budownictwie indywidualnym. Dominacja styropianu wynika z wielu czynników. Materiał ten zatrzymuje ciepło, a przy tym jest świetnym izolatorem akustycznym. Z racji niskiej nasiąkliwości nie wchodzi w reakcje biologiczne, a do tego jest wygodny w montażu.

Z historii styropianu … 

Duża popularność styropianu wiąże się w głównej mierze z wysokim współczynnikiem izolacji termicznej do wytrzymałości mechanicznej. To jest z kolei zasługą głównego składnika styropianu, czyli polistyrenu. Materiał ten odkryto w 1839 roku w Niemczech, w trakcie badań nad żywicą. Jednak dopiero w XX wieku zbadano dokładnie właściwości polistyrenu i możliwości zastosowania w przemyśle. Styropian w postaci znanej obecnie powstał w 1950 roku, również w Niemczech. Obecnie nadal znajdujemy dla niego coraz więcej zastosowań.