DACH / PODŁOGA
Styropian na dachy i podłogi
Wytrzymały styropian na podłogi
Odpowiednia termoizolacja podłóg przyczynia się do większego komfortu domowników, często wpływając również na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Co więcej montaż styropianu podłogowego jest prosty, a dodatkowe zalety jego wykorzystania sprawiają, że ocieplanie podłóg staje się rozwiązaniem zdobywającym coraz większą popularność. Wybierając styropian na podłogi, dobrze jest poprosić o poradę doświadczonych specjalistów i skorzystać z oferty rzetelnego dostawcy. Eksperci Megastyro pomogą dobrać optymalne propozycje i na pewno zaproponują konkurencyjne ceny.
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, dobierając styropian na podłogę?
Do niezwykle ważnych właściwości, jakie warto sprawdzić podczas zakupu, należą: odpowiednia izolacyjność cieplna, grubość i naprężenie przy odkształceniach oraz obniżona chłonność. Ponadto należy pamiętać, że do termoizolacji podłóg nie można wykorzystywać płyt styropianowych służących do ocieplenia ścian zewnętrznych, ponieważ nie posiadają one odpowiedniej wytrzymałości m.in. na ściskanie.
Styropian podłogowy powinien posiadać:
– Odpowiednią grubość i twardość – jeśli chodzi o grubość, to dobrze sprawdzi się styropian podłogowy 10 cm, (ale ten parametr zależy również od rodzaju posadzki). Z kolei w przypadku twardości ważny jest parametr CS – im wyższy, tym lepiej.
– Współczynnik przewodzenie ciepła, czyli lambdę (λ) od 0,031 do 0,040 W/(mK).
– Zwartą strukturę płyty i niewielką nasiąkliwość wodą.
Wysokogatunkowy styropian na dach
Wybierając styropian do ocieplenia dachu, warto sprawdzić głównie parametr CS, który określa minimalną wartość naprężenia ściskającego, przy 10% odkształceniu. Wielkość CS powinien określić architekt w momencie wykonywania projektu budynku. Warto dodać, że do izolacji termicznej dachu nie można wykorzystywać materiałów o wadze mniejszej niż 15 kg/m³, ponieważ takie płyty nie będą odporne na rozrywanie. Dach ze styropianu powinien też posiadać szczelinę wentylacyjną pomiędzy materiałem a deskami w celu odparowania wilgoci.