W nowoczesnych miastach coraz częściej brakuje terenów zielonych, które umożliwiają spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Gęsta zabudowa sprawiła, że sporą popularnością cieszą się dachy zielone znane na świecie już od czasów starożytnego Rzymu i Babilonu. Dowiedz się, dlaczego sprawdzają się też we współczesnych miastach.
4 powody, dlaczego warto wybierać dachy zielone w miastach
Poprawa jakości życia
Niewielka liczba parków, skwerów i placów z drzewami sprawiła, że brakuje miejsc, gdzie mieszkańcy miast mogą wypocząć lub skorzystać z uroków natury. Dlatego rozwiązaniem problemu są dachy zielone, które powstają na niezagospodarowanych terenach. Dodatkowa zieleń znajdująca się na dachach znacząco wpływa na poprawę samopoczucia mieszkańców, a także stwarza miejsce na wypoczynek.
Ograniczają zjawisko miejskiej wyspy ciepła
Gorące powietrze w mieście jest szczególnie uporczywe latem, gdy budynki szybko się nagrzewają. Dachy zielone sprawiają, że temperatura w budynku spada nawet o 2 st. C w ciągu dnia. Dzięki temu poprawiają się warunki mieszkalne, ale też możliwe jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej np. poprzez wyłączenie klimatyzacji.
Pozytywny wpływ na klimat
Dachy zielone znacząco wpływają na redukcję emisji CO2 do atmosfery. Wynika to z faktu, że posadzone rośliny biorą udział w procesie fotosyntezy, w wyniku której pochłaniają CO2. Poza tym takie dachy pozwalają na ograniczenie energii elektrycznej i redukcję zanieczyszczeń — szczególnie tych pyłowych oraz gazowych. Dzięki temu następuje ograniczenie ilości kurzu, sadzy i dymu w powietrzu, co jest szczególnie zauważalne w dużych miastach.
Dobra termoizolacja
Dachy zielone mają wiele zalet, a wśród nich są również wysokie właściwości izolacyjne. Dzięki temu dobrze zabezpieczają budynek przed utratą ciepła. Badania pokazują, że wykorzystanie roślin na dachu pozwala na znaczną oszczędność energii — w sezonie grzewczym wynosi ona ok. 0,5%. W ten sposób możliwe jest ograniczenie zużycia materiałów kopalnianych bądź prądu przeznaczonego na ogrzewanie budynku.