Dachy płaskie to nie tylko relikt budownictwa mieszkalnego sprzed kilkudziesięciu lat. Dachy te są wciąż obecne, np. w nowoczesnych domach jednorodzinnych lub w kilkupiętrowych budynkach wielorodzinnych. Jednak te budowane teraz tworzone są już w oparciu o najnowszą dostępną technologię i z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań budowlanych, montażowych i hydro- oraz termoizolacyjnych. Z kolei te starsze często wymagają już przeprowadzenia prac remontowych lub, w najgorszych przypadkach, całkowitej wymiany. Upływ czasu, działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, niedokładność podczas montażu, czy korozja to czynniki, które decydują o utracie właściwości pokrycia dachowego. A zatem kiedy i jak zacząć remont dachu płaskiego?
Remont dachu płaskiego – kiedy?
Niestety najczęściej rozpoczynamy prace remontowe, kiedy… jest już za późno. Alarmuje nas wtedy przeciekanie dachu, wilgoć lub nadmierne uciekanie ciepła. Każda z tych sytuacji jest oznaką nieprawidłowego funkcjonowania dachu. To najwyższy czas, by przygotować się do prac, które przywrócą mu odpowiednie działanie.
Oprócz nagłych awarii tego typu, które mobilizują nas do renowacji dachów płaskich, to niezbędne są systematyczne kontrole jego jakości i stanu. Takie przeglądy powinniśmy wykonywać minimum raz w roku, najlepiej po sezonie zimowym, kiedy to dach narażony jest na największe obciążenia atmosferyczne. Konserwacja dachów płaskich oraz sezonowa weryfikacja ich stanu może być przeprowadzona samodzielnie, ale jeśli nie do końca wiemy, czego szukamy warto poprosić o pomoc specjalistów, czyli dekarzy. To oni, oprócz stosunkowo prostych prac, takich jak usunięcie liści z rynien, czy oceny zewnętrznej warstwy pokrycia dachowego powinni sprawdzić również bardziej zaawansowane kwestie, np. szczelność wentylacji, poprawność zgrzewów, czy naprężeń pokrycia. Od systematyczności oraz dokładności tych prac często zależy żywotność i funkcjonalność dachu.
Podczas sprawdzania stanu dachu płaskiego należy w miarę możliwości ocenić stan wszystkich jego warstw. Należą do nich: strop (ten sprawdzamy od wewnątrz – często jest to pierwsze miejsce, które alarmuje nas o problemie, np. w postaci zacieków na suficie), warstwa spadkowa, paraizolacja, termoizolacja (jeśli wykorzystanym materiałem jest tu styropian to powinien zapewnić on długą żywotność dachu) oraz warstwy papy. Oczywiście, to ostatnia warstwa narażona jest na największe zniszczenia, ale podczas przeglądów najlepiej upewnić się, że wszystkie części dachu płaskiego funkcjonują poprawnie.
Remont dachu płaskiego lub jego wymiana jest konieczna, jeśli zauważysz m.in.:
- pęknięcia, rozszczelnienia lub wybrzuszenia wierzchniej warstwy dachu, najczęściej papy,
- skorodowane elementy konstrukcji dachu, takie jak np. śruby lub obróbki blacharskie,
- miejsca, gdzie zbiera się woda – może być to oznaką zapadnięć lub przechyleń części dachu,
- rosnące rośliny (o ile nie jest to tzw. dach zielony) lub zagrzybienie.
Czy remont dachu płaskiego pokrytego papą mogę przeprowadzić samodzielnie?
Teoretycznie – jak najbardziej. W praktyce jednak, może okazać się to kosztowną próbą o wielu nieprzewidzianych i niechcianych konsekwencjach. Dlaczego? Kiedy stan naszego dachu wymógł na nas decyzję o jego remoncie powinniśmy zdecydować, kto wykona te prace. Jeśli są to proste, kosmetyczne naprawy lub standardowe zadania, możemy spróbować wykonać je samodzielnie. Oczyszczenie rynien i zewnętrznych okolic komina z liści, czy śniegu to kwestie, z którymi powinniśmy sobie poradzić. Kiedy jednak usterki dachu są poważniejsze lub nie znamy powodu występowania nieprawidłowości, najlepiej zlecić naprawę profesjonalistom. Dekarze lub konstruktorzy umiejętnie zaplanują etapy prac, przeprowadzą dokumentację, a co najważniejsze wykonają je z dbałością o jakość ich wykonania. To gwarancja skuteczności remontu dachu oraz użycia najlepszych materiałów, takich jak styropian, czy papa termozgrzewalna.
Jaki jest koszt remontu dachu płaskiego?
Jeśli bierzemy pod uwagę remont dachu płaskiego, cena i finalny koszt prac zależy od rodzaju usterek oraz sposobu jego naprawy. Warto przeprowadzić wstępny kosztorys, by spróbować oszacować możliwy wydatek. Jeśli jest on dość wysoki, powinniśmy wycenić również, ile będzie kosztowała całkowita renowacja dachów płaskich, bo może okazać się, że to rozwiązanie będzie bardziej opłacalne. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, najważniejsze, by dach funkcjonował poprawnie – to między innymi gwarancja bezpieczeństwa i energooszczędności budynku.