Współczynnik przewodzenia ciepła, czyli jaki styropian kupić?
Współczynnik przewodzenia ciepła, czyli jaki styropian kupić? Opublikowany:26.06.2020

Gdy podjąłeś już decyzję o termomodernizacji swojego domu, to kolejnym krokiem, który musisz zrobić jest wybór właściwego styropianu, spełniającego twoje zapotrzebowanie. Biorąc pod uwagę aspekty cenowe nie zapominaj o najważniejszym, czyli parametrach izolacyjnych styropianu.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ, tzw. lambda, to podstawowy parametr styropianu, który najwięcej mówi o izolacyjności materiału. Im mniejsza wartość współczynnika λ (lambda), tym materiał słabiej przewodzi ciepło, a zatem lepiej izoluje przed jego stratami. Im jest niższy, tym styropian lepiej pełni swoją funkcję izolacyjną, czyli przypuszcza mniej ciepła.

To jedna z najważniejszych cech materiałów izolacyjnych. Zgodnie z drugim prawem termodynamiki ciepło płynie zawsze w kierunku obszaru o niższej temperaturze. 

W przypadku styropianów pasywnych – tych o najlepszych właściwościach - współczynnik ten wynosi np. λ ≤ 0,031.  Najczęściej stosowany do izolacji dachów i podłóg jest  styropian biały EPS 100 - 0,036. Natomiast do izolacji ścian polecany jest styropian grafitowy EPS 80 - 0,031.

Obecnie producenci materiałów termoizolacyjnych (styropianu, płyt grafitowych)  dążą do minimalizacji grubości produktu przez zmniejszanie współczynnika λ (lambda), np. dla styropianów wynosi on 0,030-0,040  a  dla porównania dla cegły wynosi on 0,15-1,31.

Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych dla Twojego domu, jak i w szeroko rozumianych inwestycjach przemysłowych jest bardzo ważny.   Od ich jakości zależy trwałość budynków, a tym samym ich funkcjonalność  i oczywiście  komfort użytkowników.