Pokruszony styropian często jest wykorzystywany jako zamiennik kruszyw budowlanych. Znane są różnego rodzaju styrobetony i styrotynki, w których rozdrobniony styropian jest istotnym składnikiem. Otrzymuje się je zastępując część kruszywa mineralnego rozdrobnionym styropianem. Materiały budowlane z dodatkiem styropianu są: lżejsze, cieplejsze, lepiej tłumią dźwięki i wibracje, no i oczywiście kosztują mniej niż ich mineralne odpowiedniki.
Produkty te stosuje się w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym jako podkłady podłogowe, warstwy wyrównawcze, warstwy izolacyjne dachów płaskich i spadzistych oraz tynki dźwięko– i ciepłochronne. Jako materiał wyrównawczy ma charakteryzować się niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła ( w zależności od ilości zastosowanego granulatu można uzyskać przewodność cieplną nawet poniżej 0,1W/mK). Jako materiał dodawany do betonów, czyli tzw. styrobetonów, o wartości współczynnika przewodzenia ciepła od około 0,14 do około 0,2W/(mK), w zależności od gęstości betonu. Przygotowanie takiej zaprawy odbywa się w klasycznych betoniarkach. Po dokładnym wymieszaniu uzupełnia się mieszankę piaskiem lub żwirem. Korzystne jest, gdy betoniarkę wyposażymy w zamykany dekiel zapobiegający wywiewaniu lekkiego styropianu.
Do wyrobu tynków styropian powinien być zmielony na drobniejsze ziarna, ok. 2÷3 mm. Zawartość w styropianie pianki poliuretanowej lub resztek zaprawy nie przeszkadza w przygotowywaniu mieszanki.