Dachy Zielone

Zielony Dach BMI ICOPAL - natychmiast po instalacji lekki i bezobsługowy

Zielony Dach to dach ekstensywny w układzie klasycznym lub odwróconym, przeznaczony na dachy płaskie. Dach jest wykonany w oparciu o hydroizolację bitumiczną, specjalistyczne maty drenarskie oraz retencyjne, a także prekultywowaną matę wegetacyjną z rozchodnikami, ziołami i mchem w fazie wzrostu. Jest to nowatorski sposób wykorzystania wolnej przestrzeni dachu lub tarasu płaskiego i przekształcenia go w piękne zielone miejsce. System Zielonego Dachu BMI ICOPAL polega na dostarczeniu wszystkich elementów łącznie z gotową zieloną warstwą roślinną, rozwijaną na dachu bezpośrednio z rolki.

Zalety dachów zielonych:

 • Wykorzystanie wolnej przestrzeni i przekształcenie jej w zielony ogród
 • Izolacja termiczna
 • Zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi
 • Większa żywotność pokrycia dachowego
 • Dach bezobsługowy ,odporny na rozsiew chwastów , niewymagający koszenia
 • Bezpieczny zielony dach , odporny na oddziaływanie ognia zewnętrznego -klasyfikacja B Roof (t1)
 • Gwarancja na hydroizolacyjność od 20-40 lat w zależności od układu hydroizolacyjnego

Na poniższym rysunku przedstawiamy przykładowy schemat warstw dachu zielonego.

 

Schemat – dachy zielone

Układ warstw:

1.Podłoże - płyta betonowa zagruntowana

Siplast Primer Szybki Profil SBS -podkład gruntujący modyfikowany kauczukiem syntetycznym SBS, wysokowydajny i głęboko penetrujący, zwiększa przyczepność pap. Bardzo szybko wysycha w zależności od temperatury otoczenia ( w warunkach temperatur letnich ok.30 min )

 

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Siplast Primer Szybki Profil SBS

 

2.Paraizolacja

Papa termozgrzewalna np. Foalbit AL S40 -papa bitumiczna na osnowie z folii aluminiowej.

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Papa termozgrzewalna

 

3.Termoizolacja: Styropian EPS 100-038 , styropapa Megastyro , styropian spadkowy oklejony lub nieoklejony Megastyro.

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Styropian eps 100-038

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Styropapa Megastyro

 

4.Hydroizolacja - Papa podkładowa:

 • Icopal Glasbit G200 S40 Szybki Profil SBS

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Icopal Glasbit G200 S40 Szybki Profil SBS

 

Papa wierzchniego krycia antykorzenna: 

 • Icopal Graviflex 5,2 SBS/Green Roof             

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Icopal Graviflex 5,2 SBS/Green Roof

 

lub

 •  Icopal Graviflex 4,2 SBS/Gree Roof

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Icopal Graviflex 4,2 SBS/Gree Roof

 

5.Drenaż: 

 • Icodren 10 Szybki Drenaż SBS

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Icodren 10 Szybki Drenaż SBS

 

Icodren 10 Szybki Drenaż® SBS – mata drenażowa o grubości 10 mm z rdzeniem ze splątanych włókien poliamidowych zabezpieczonych obustronnie poliestrową geowłókniną filtrującą. Szerokość maty wynosi 100 cm, długość 45 m. Rdzeń wewnętrzny w miejscach połączeń z kolejnym pasem materiału styka się bezpośrednio z sąsiednią matą, będąc dodatkowo zabezpieczony 10 cm zakładem z geowłókniny uniemożliwiającym przedostanie się do środka cząstek podłoża.

Zastosowanie:

 • Ochrona ukorzenienia części zielonej wegetacyjnej przed zaleganiem w wodzie oraz gniciem podczas długotrwałych i obfitych opadów
 • Przejęcie nadmiaru wody i odprowadzenie jej do odbiorników
 • Ochrona mechaniczna warstwy hydroizolacyjnej
 • Filtrowanie gruntu z cząstek ilastych i ochrona przed zamuleniem odbiorników wody.

Icodren 10 Szybki Drenaż® SBS zapewnia:

 • Wysoki współczynnik filtracji
 • Całkowite zabezpieczenie warstwy hydroizolacyjnej
 • Pełną ochronę rdzenia drenującego przed zamuleniem ilastymi cząsteczkami gruntu
 • Wysoką elastyczność i przyleganie do wszystkich detali i całej powierzchni podłoża łatwy montaż – możliwość cięcia nożycami.

6.Retencja:

 • Icomat 140 – 7 warstw

Systemy dachowe - Dachy Zielone - Icomat 140 – 7 warstw

 

Warstwa retencyjno-mikrodrenażowa Icomat 140

 •  geowłóknina retencyjna wraz z mikrodrenażem
 •  układ geowłóknin opracowany na zlecenie BMI ICOPAL.

Każda z pojedynczych geowłóknin składa się z dwóch warstw: zaplatanej siatki szklanej spełniającej funkcje mikrodrenażu oraz włókniny bawełniano-poliestrowej spełniającej funkcje retencji wody opadowej. Stosunek włókien bawełnianych do poliestrowych jest równy i wynosi po 50%. Dzięki temu rozwiązaniu zachowana jest również wewnętrzna cyrkulacja powietrza między geowłókninami.

Zastosowanie:

Unikalność warstwy retencyjno-mikrodrenażowej Icomat 140 polega na jednoczesnej funkcji retencji i mikrodrenażu oraz wewnętrznej cyrkulacji powietrza. Ponadto unikalna budowa zapewnia trzykrotnie dłuższy okres wysychania aniżeli substratu mineralnego, co za tym idzie przez dłuższy okres czasu zapewnia wodę dla roślin. Zachowana jest wewnętrzna cyrkulacja powietrza oraz napowietrzenie. Stosuje się ją bezpośrednio pod matą wegetacyjną. Dzięki dużej zawartości składników naturalnych (włókna bawełniane) idealnie współpracuje z częścią zieloną, zapewniając dobre ukorzenienie roślinności.

7.Warstwa aktywna biologicznie

Mata wegetacyjna Icomat Green 317 – są odporne na rozsiew chwastów, nie przewidują koszenia.

Warstwa aktywna biologicznie

 

Zbudowana jest z maty pętelkowej wykonanej z polipropylenu, na której znajduje się odpowiednio dobrany substrat mineralny z rosnącymi na nim roślinami. Substrat mineralny dostarcza roślinom odpowiednią ilość substancji do życia i rozwoju, a dzięki macie pętelkowej korzenie roślin odpowiednio się rozwijają i ukorzeniają między trójwymiarowymi włóknami. Roślinność znajdująca się na macie to kombinacja mchu, kwitnących ziół i różnokolorowych rozchodników.

 

Dlaczego dachy zielone są  opłacalne?

Fenomen zielonych dachów stopniowo nadciąga do Polski. Zapewne wkrótce będzie to bardzo częsty wybór. W końcu wiąże się to z wieloma korzyściami — zarówno ekonomicznymi, ekologicznymi, oraz społecznymi. Niezależnie od zmian jakie zajdą w klimacie, zawsze będą funkcjonalne i wyjątkowo trwałe. Nasza firma montuje zielone dachy na różnych budynkach, zarówno  na domach jednorodzinnych, jak i  na biurowcach. Oto kilka oczywistych powodów, które przekonują naszych klientów do tego, że warto skorzystać z naszej usługi:

Czystsze powietrze

Zielone  dachy korzystnie wpływają na jakość powietrza. Dzieje się tak dlatego, że umieszczona na nich roślinność filtruje  pyły znajdujące się w otaczającym nas powietrzu. Ponadto CO2 zamieniają w tlen, tak więc nawet w centrum miasta możliwe staje się oddychanie oczyszczonym powietrzem.

Obniżenie temperatury

Skoro kluczowym elementem dachów zielonych są rośliny, to dzięki ich właściwościom i zadaniu można cieszyć się niższą temperaturą w najbliższym otoczeniu. W końcu są one odpowiedzialne za pochłanianie światła, a to przyczynia się do powstania niezwykłego mikroklimatu gdzie odczucia temperatury są wyraźnie niższe podczas upalnych dni. Stosując zielony dach, można nawet zrezygnować z klimatyzacji, zyskując w domu przyjemną temperaturę.

Cisza i spokój

Montując zielony dach, zapewnia się również znakomitą barierę dźwiękową. Według badań, rośliny i poszczególne warstwy izolacyjne skutecznie wyciszają wnętrze budynku. W ten sposób można zyskać większy komfort akustyczny oraz  prywatność. Takie rozwiązanie sprawdza się znakomicie u osób uzdolnionych muzycznie, lubiących przyjęcia czy w firmach, gdzie pracuje duża liczba pracowników. Bliski kontakt z przyrodą zapewnia także uczucie relaksu i wewnętrznego balansu. Pozytywnie wpływa również na relacje międzyludzkie, a to z kolei buduje team spirit.

Większe zyski w przyszłości

Nie można zignorować tego, że w kolejnych latach popyt na montowanie dachów zielonych na pewno wzrośnie. Wszystko to sprawi, że właśnie takie budynki będą poszukiwane na rynku nieruchomości. Zatem, kiedy już teraz zainwestujemy w takie rozwiązanie, to w przyszłości będzie można sporo na nim zarobić. W końcu zapewnia oszczędność energii i trwały dach na lata. Niezależnie czy dotyczy to biurowca lub też domu jednorodzinnego, to i tak można dzięki tej metodzie podnieść wartość budynku na rynku.

 

Dział techniczny firmy Megastyro chętnie odpowie na pytania oraz przygotuje wycenę.

Prosimy o przesyłanie plików zawierających rzut dachu lub tarasu z góry oraz przekrój.