Ogród w mieście. Zielony dach - nowoczesna strefa relaksu
Ogród w mieście. Zielony dach - nowoczesna strefa relaksu Opublikowany:14.04.2020

Ogród na dachu to nie tylko idealne miejsce wypoczynku oraz walor estetyczny budynku. Lista zalet jest znacznie dłuższa. Przede wszystkim oaza taka znacznie podnosi wartość nieruchomości. Zielony zakątek może sprawić, że cena skoczy aż o 30 proc., w związku z czym, pomimo wstępnych kosztów, stanowi bardzo dobrą inwestycję. Ponadto roślinność zapewnia lepszy mikroklimat, filtrując powietrze oraz pochłaniając szkodliwe substancje. Ogród na dachu absorbuje także wilgoć i zatrzymuje dużą część wody opadowej. Co ważne, roślinne pokrycie stanowi też doskonałą izolację akustyczną i termiczną, dzięki czemu dom staje się miejscem przytulnym zacisznym i w pełni komfortowym.

 

Znamy dwa rodzaje zielonych dachów:

  • dachy intensywne, czyli klasyczne ogrody dostosowane do użytkowania przez ludzi,
  • dachy ekstensywne, które nie są przystosowane do powszechnego użytkowania. Mają proste konstrukcje, są łatwe w utrzymaniu i sadzi się je głównie, by osiągać korzyści ekologiczne. Porastają je rośliny odporne i wytrzymałe, które nie wymagają pielęgnacji oraz dobrze znoszą mroźne zimy i upalne lata.

 

Coraz modniejsze i potrzebniejsze, zwłaszcza dla mieszkańców dużych aglomeracji, są dachy intensywne.

Pozwalają one wyzwolić dużą kreatywność na etapie projektowania i użytkowania. Aranżowane w dowolnych stylach posiadają wytyczone strefy takie jak: strefa wypoczynku, strefa kwiatów kwitnących, roślin doniczkowych, traw, a nawet drzew itd. Połączone ścieżkami są oazami spokoju, towarzyskich spotkań i miejscem relaksu dla mieszkańców. Zielone ogrody urządzane na dachach znakomicie służą pszczołom i innym owadom. Przybliżają mieszkańców do natury, wzbogacając ekosystem.

Należy cieszyć się modą na zielone dachy, czyli ogrody w mieś na dachu.