Ściany / fasady

Styropian na ściany i fasady

Na co zwrócić uwagę, wybierając styropian na ściany?

Jedną z najważniejszych kwestii jest lambda (λ), czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Im mniejsza jest wartość dla wybranego materiału, tym lepszym będzie on izolatorem. Przy zakupie należy zweryfikować również elementy takie jak: jakość styropianu (np. spoistość płyt, ich równość), a także cena materiału. Istotna okaże się również dokumentacja, oznakowanie, waga oraz opinie o producencie. Dobierając styropian na ściany, dobrze jest zasięgnąć porady ekspertów i skorzystać z oferty sprawdzonego dostawcy. Profesjonaliści pomogą sięgnąć po najlepsze rozwiązanie i zaproponują konkurencyjne ceny.

Styropian na ściany wewnętrzne

Ocieplenie domu od wewnątrz to często jedyne rozwiązanie, aby poprawić izolację cieplną ścian i jednocześnie zachować zabytkową elewację np. z kamienia, klinkieru lub cegły. Taka opcja może być też dobrym sposobem na utrzymanie ciepła również w sytuacji, kiedy nieruchomość jest domem szeregowym lub bliźniakiem, a właściciele posesji sąsiadujących nie chcą ocieplać całości konstrukcji.

Płyty styropianowe sprawdzają się głównie przy izolacjach potrzebujących przeniesienia średnich obciążeń mechanicznych jako:

  • Materiał grafitowy służący do docieplenia ściany ze styropianu wykonanej przy użyciu metody „lekkiej mokrej” lub „lekkiej suchej”.
  • Izolacja cieplna ścian posiadających elementy okładziny wentylowanej i szczeliny powietrznej.
  • Izolacja ścianek działowych występujących w konstrukcjach wewnętrznych.
  • Styropian grafitowy do docieplenia ścian szczelinowych posiadających niewentylowaną szczelinę powietrzną.
  • Styropian grafitowy do docieplenia ścianek w konstrukcji szkieletowej z okładziną.
  • Izolacja cieplna ścianek trójwarstwowych.

Styropian na fasady

Styropian wykorzystany do ocieplenia elewacji ma ogromny wpływ na izolację termiczną całego budynku. Dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Kupując styropian na fasady, klient powinien kierować się podobnymi czynnikami, jak przy wyborze styropianu na pozostałe ściany budynku. W tym przypadku warto jednak zwrócić też baczną uwagę na wytrzymałość mechaniczną (najważniejsza jest odporność na rozrywanie).